2017-12-05

PROJEKT „RAZEM DLA EDUKACJI”

Pewnego październikowego dnia grupa uczniów klas 7-III G została mile zaskoczona, ponieważ dowiedziała się, że może wyjechać do Polski. Przyczyną wyjazdu stał się projekt „Razem dla edukacji“, który miał być realizowany wspólnie przez nasze gimnazjum oraz Szkołę Salezjańską w Łodzi (Polska). Temat projektu dotyczył zrywów narodowych, czyli Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego i był poświęcony zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoły połączył nie tylko wspólny projekt,  ale też wspólny Patron – święty Jana Bosko.

Celem naszego wyjazdu było pogłębienie wiedzy z historii Polski i Litwy XIX wieku, języka polskiego, geografii i kultury.  Mieliśmy również możliwość zapoznać się z młodzieżą Szkoły Salezjańskiej,  zwiedzić  Łódź i Warszawę.

Z Wilna autokarem wyjechaliśmy w sobotę, 25 listopada późnym wieczorem. Z rana już byliśmy w Warszawie, gdzie nas spotkał i zaopiekował się pan ze Szkoły Salezjańskiej.  Wyruszyliśmy do bursy, gdzie mieliśmy zjeść śniadanie. Później zwiedzaliśmy Warszawę razem z przewodnikiem oraz mieliśmy okazję pójść do Muzeum Wojska Polskiego. Schodziliśmy na Mszę, potem mieliśmy obiad. Wieczorem przyjechał autokar i ruszyliśmy w dalszą drogę – do Łodzi. Zamieszkaliśmy się w Schronisku Młodzieżowym i poszliśmy spać, ponieważ na nas czekał tydzień wytężonej  pracy.

Każdy dzień tygodnia był dokładnie zaplanowany. Program był bardzo ciekawy i urozmaicony. W Szkole Salezjańskiej mieliśmy różne formy zajęć: warsztaty, wykłady, pracę w grupach, lekcje muzyki i śpiewu, rozwiązywaliśmy testy związane z historią Polski i Litwy. Mieliśmy okazję zwiedzić muzea, codziennie jeździć tramwajem, zapoznać się bliżej z zakątkami Łodzi, przejść się najdłuższą ulicą w Europie – Piotrkowską, wybrać się na zakupy do Manufaktury lub na szkolną dyskotekę.

Zostaliśmy zauroczeni całą wspólnotą szkoły, ponieważ tam się uczą wspaniali uczniowie i pracują charyzmatyczni nauczyciele, którzy zawsze są gotowi do pomocy. Młodzież ma różne kółka, uczy się kilku języków obcych. W Szkole Salezjańskiej panuje niesamowita atmosfera.

Chcemy serdecznie podziękować za zaproszenie do projektu. Bardzo nam się spodobał wyjazd, ponieważ dowiedzieliśmy się dużo nowej i korzystnej informacji. Teraz my zapraszamy do murów naszego Gimnazjum, tęsknimy do nowych kolegów i czekamy na spotkanie w maju.

Dziękujemy za wspólny wyjazd, jego organizowanie i opiekę panu dyrektorowi Zbigniewowi Czech oraz paniom Alicji Dacewicz i Renacie Karneckiej.

W imieniu uczestników projektu
Ewelina Zwierewa. III G kl.