2020-02-23

OBCHODY DNIA ODRODZENIA LITWY W JAŁÓWCE

14 lutego w Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce tradycyjnie obchodzono Święto Odrodzenia Państwa Litewskiego. Uczniowie klasy IIG przedstawili treściwą prezentację o wydarzeniach związanych z tą znaczącą dla narodu litewskiego datą. Przed 102 laty zostało odrodzone Państwo Litewskie. Dzisiaj 16 luty przypomina o bolesnej przeszłości i drodze ku wolności.

Ta droga wzrusza dotychczas, ale również przepełnia radość, że teraz istnieje niepodległe państwo, że mamy wolność słowa. W tym niezwykłym momencie, kiedy całe gimnazjum zgromadziło się w auli, każdy odczuwał szacunek do ludzi, którzy dołożyli starań, aby Litwa była wolna. Panowała patriotyczna atmosfera. Po występie uczniów poproszono o słowo pana dyrektora. Dyrektor w swoim wystąpieniu z szacunkiem mówił o naszych przodkach, a do młodzieży skierował inspirujące do szlachetnych czynów słowa.

Po uroczystej akademii uczniowie IIG zorganizowali quiz na temat historii Litwy w latach 1918-1938. Uczestnicy zmagań rywalizowali między sobą w grupach po 4 osoby od klasy 5 do IVG. Wygrała klasa IG. Wszyscy uczniowie za udział otrzymali nagrody.

Ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci.

Emilia Zadranowicz IIG kl.