2017-11-27

PIELĘGNUJMY POLSKIE TRADYCJE I OBYCZAJE

Nie minie miesiąc, a usiądziemy razem ze swoją rodziną przy świątecznym stole obok wystrojonej choinki. I choć tradycja pisania życzeń na własnoręcznie wykonanych kartkach i upiększenia domu swoimi ozdobami, niestety, wypierana jest przez smsy, maile czy towary z supermarketów, to jednak warto ją kontynuować. Ten piękny zwyczaj, świadczący o naszych związkach rodzinnych i towarzyskich powinniśmy przekazywać młodszym pokoleniom.

To stało się też głównym powodem zorganizowania w gimnazjum warsztatów tworzenia ozdób oraz kartek świątecznych, które odbyły się w trakcie realizacji projektu „Polskie tradycje i obyczaje – polskie Boże Narodzenie”. Projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

W dniu 27 listopada o godz. 13.30 społeczność gimnazjum – uczniowie, rodzice, nauczyciele – stawili się w pracowni technologii. Spotkanie było okazją, by odkryć swoje małe talenty, przygotować się na Święta, zrobić najbliższym wyjątkowy prezent. Warsztaty zgromadziły chętnych uczniów od 1 klasy początkowej do I gimnazjalnej oraz gości. Z pomocą kolorowego papieru, kartonu, wstążek, kleju i innych rzeczy, kupionych za pieniądze z projektu, można było wyczarować choinkę i inne ozdoby, które stworzą przedświąteczny nastrój.

Podczas godzinnych warsztatów panowała wspaniała atmosfera, unosił się aromat igliwia, słychać było dziecięcy gwar oraz wskazówki prowadzących pań. A wszystko to w połączeniu z pracowitością i pomysłowością uczestników pozwoliło na powstanie oryginalnych ozdób, pachnących nadchodzącymi świętami… Spotkanie zakończyła wspólna herbata i słodycze.

Dziękujemy wszystkim za udział.

Koordynator projektu – Grażyna Sankowska Bersiekierska

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.