2022-09-09

PO 10 LATACH ZNÓW W SZYDŁOWIE. PIELGRZYMKA UCZNIÓW Z JAŁÓWKI.

9 września około 90-osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce uczestniczyła w odpuście w Szydłowie.

Miejsca kultu Najświętszej Maryi Panny od wieków były celami licznych pielgrzymek. Liczne nawrócenia oraz cuda przypisywane wstawiennictwu Niepokalanej wzmacniały wiarę w moc Miłosiernego Boga oraz wstawiennictwo Jego ziemskiej Matki. Niektóre pozostały nieznane dla większości, niektóre zapomniane, jakby dane tylko na pewien czas, ale niektóre od wieków nadal tętnią duchowym życiem oraz radością i nadzieją przybywających do nich pielgrzymów. Tak właśnie dzieje się w Szydłowie, położonym na litewskiej Żmudzi.

Właśnie do tego przepięknego zakątka rankiem 9 września około dziewięćdziesięcioosobowa grupa wyruszyła z podwileńskiej Jałówki. Około godziny 10.00 uczniowie, nauczyciele i pracownicy gimnazjum zebrali się przy grotce Matki Bożej, by Jej zawierzyć intencje pielgrzymki, by przyjęła trudy czekającego dnia i wypraszała każdemu oraz wszystkim razem potrzebne łaski. Tę pielgrzymkę można nazwać jubileuszową, ponieważ pierwsza miała miejsce 10 lat temu, a pątnikom towarzyszyła pani mer rejonu wileńskiego Maria Rekść. Panią mer śmiało można nazwać przyjaciółką naszego gimnazjum, towarzyszy wielu ważnym wydarzeniom związanym z życiem szkoły, zawsze z wielkim szacunkiem wypowiada się o pracy i roli polskich szkół, w tym oczywiście i naszego gimnazjum.

Tak więc po sprawdzeniu wszystkich formalności wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak. Po drodze towarzyszył p. Romuald, przygrywając na gitarze. Poznaliśmy także historię miejsca, do którego pielgrzymowaliśmy. Pielgrzymka została połączona z radosną edukacją naszych uczniów, dlatego najpierw odwiedziliśmy miejscowość Kelmė, gdzie uczniowie mieli okazję poznać życie i zwyczaje Indian. Największą atrakcją było strzelanie z łuku. Do zabawy chętnie dołączyli również nauczyciele. Po edukacji czekał nas poczęstunek indiańską herbatką i ciastkami. Posileni i radośni ruszyliśmy w dalszą drogę!

W drodze pan dyrektor zachęcił uczniów, by skorzystali z możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty, by przyjąć Komunię Św. i w ten sposób najpełniej i najpiękniej przeżyć tę wspaniałą uroczystość. Uroczysta Msza Święta rozpoczęła się o godz. 16.00. Wśród licznie zgromadzonych kapłanów był obecny także ks. Tadeusz Jasiński związany z naszym gimnazjum. W kazaniu ks. Wojciech Górlicki przypomniał rolę Maryi w życiu każdego chrześcijanina. Matka Jezusa nieustannie woła do Swych dzieci: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Po Eucharystii udaliśmy się do kapliczki, w której, według tradycji, Maryja pozostawiła odbicie swoich stóp w kamieniu. Niektórzy uczniowie wraz z opiekunami obeszli to szczególne miejsce na kolanach.

Piękny czas pielgrzymki z pewnością na długo zapisze się w sercach jej uczestników, ale najważniejsze, by wydał obfite owoce w codzienności oraz by uczniowie, a szczególnie tegoroczni maturzyści, wkraczali w progi dorosłości ze świadomością, że mają potężną wstawienniczkę u Boga i kochającą Matkę w niebie.