2023-01-30

KONKURS „WSZYSCY SAMI SWOI“

Już od kilku lat odbywa się konkurs,  poświęcony upamiętnieniu rodzinnych historii uczniów polskich szkół na Litwie. W tym roku jego tytuł brzmiał „Wszyscy sami swoi. Losy polskich zesłańców i wygnańców z Kresów Wschodnich”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie opisanie rodzinnej historii, związanej z zesłaniem lub też przesiedleniami Polaków z Wileńszczyzny. Nadesłane prace zostały ocenione przez jury, ale także wydane w formie niewielkiej książeczki.

Uroczysty finał konkursu w tym roku połączono z obchodami 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Wręczenie nagród odbyło się 24 stycznia w Starym Teatrze w Wilnie. Uczeń IG klasy naszego gimnazjum Dominik Tomaszewicz zdobył I miejsce w kategorii wiekowej 14-15 lat za pracę „Trudne i chlubne losy moich przodków”.

Po wręczeniu nagród zgromadzona publiczność miała przyjemność obejrzeć  spektakl, przygotowany przez teart „Wędrówka”. Spektakl opowiadał o losach powstańca i sybiraka, którzy przeszedł do historii jako święty Rafał Kalinowski. W uroczystości brała udział 18- osobowa grupa uczniów i nauczycieli gimnazjum.