2023-07-13

UCZNIOWIE Z JAŁÓWKI NA OBOZIE W POLSCE

W dniach 26-30 czerwca 20- osobowa grupa uczniów klas 7-IV G naszego gimnazjum wraz z opiekunami udała się szkolnym autobusem na obóz edukacyjno-krajoznawczy do Warszawy.

Wyjazd został zrealizowany zawdzięczając zaproszeniu proboszcza Parafii MB Fatimskiej w Legionowie, ks. Tomasza Chciałowskiego oraz Legionowskiego Stowarzyszenia „Amicus”. Ten obóz nie jest pierwszym prezentem naszych darczyńców. Już sześć lat wspierają oni gimnazjum w Jałówce, odwiedzając je kilka razy do roku i przekazując wyprawki szkolne dla uczniów, paczki mikołajkowe oraz artykuły pierwszej potrzeby dla rodzin potrzebujących. Możliwość pobytu w Polsce tuż po zakończeniu roku szkolnego była dla nas miłą niespodzianką.

Po przyjeździe rozlokowaliśmy się w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym „Caritas”. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od zwiedzania historycznych i zabytkowych miejsc w pobliskim Serocku.  Na wzgórzu grodziska Barbarka zachwycaliśmy się pięknymi widokami przyrody. Wstąpiliśmy do kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, w którym – ciekawostka- 10 lat temu wziął ślub słynny polski piłkarz Robert Lewandowski.

W kolejnym dniu naszego pobytu mieliśmy okazję zwiedzić Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Pałac Prezydencki w Warszawie. Zapoznaliśmy się z planem całego terytorium instytucji, jak też mogliśmy z galerii obejrzeć salę posiedzeń. Zaciekawił nas fakt, że na terenie sejmu znajduje się miejsce, gdzie są hodowane pszczoły. W Pałacu Prezydenckim pokazano nam różnorodne pokoje i gabinety, opowiedziano o ich historii, przeznaczeniu i funkcjach.

Momentem, który najbardziej zapamiętamy, było dla nas spotkanie z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser–Dudą. Małżonka Prezydenta wywarła na nas bardzo duże wrażenie. Poznaliśmy niezwykle ciepłą osobę. Spędziliśmy wspólny czas na rozmowie, który minął niesamowicie szybko. Poruszaliśmy tematy polskości, nauki języka polskiego, matury, naszych zainteresowań, akcji Czytania Narodowego, której patronatem jest para prezydencka, i która już przez kilka lat jest urzeczywistniana też w naszym gimnazjum. Pierwsza Dama opowiedziała również o oficjalnych spotkaniach u boku Prezydenta, wizytach międzynarodowych i życiu w Pałacu.

Następnie mieliśmy okazję zwiedzić Zamek Królewski w Warszawie oraz Starówkę stolicy. W Zamku Królewskim nami zaopiekował się przewodnik, który opowiedział całą historię zabytku, przedstawił fakty o życiu ludzi w dawnych czasach w czasie ciekawej lekcji muzealnej „Wizyta u króla”. Mieliśmy praktyczne zajęcia z zakresu dworskiej etykiety, podczas których nauczyliśmy się eleganckiego ukłonu.

Na Starówce mieliśmy okazję zobaczyć pomnik Adama Mickiewicza, Pomnik Małego Powstańca. Podczas zwiedzania złapał nas deszcz, więc wstąpiliśmy do przepięknego kościoła akademickiego pw. św. Anny.

W kolejnych dniach byliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego, a także w Kościele i Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W muzeum mieliśmy wspaniałego gida, który wiele opowiedział o czasach powstania, o losach ludzi podczas tego okropnego wydarzenia historycznego. Bardzo ciekawie przedstawił też sylwetkę księdza Jerzego Popiełuszki. W 9 salach muzealnych znajduje się kilka tysięcy eksponatów, w tym rzeczy osobiste Księdza, przedmioty związane z jego męczeńską śmiercią, zdjęcia, prezentacje filmowe i dźwiękowe. Obok kościoła jest grób księdza, który został pochowany pod wielkim kamiennym krzyżem. Postawa i zachowanie się księdza zmusiły nas do głębokich refleksji. Pragnął być księdzem i przewodnikiem dla ludzi, których Pan Bóg postawił na Jego drodze. Był świadkiem Chrystusa w trudnych czasach i wielu doprowadził do wiary i prawdy swoim przykładem.

W ostatnim dniu naszego pobytu mieliśmy spotkanie z prezydentem miasta Legionowa  Romanem Smogorzewskim, który opowiedział nam o historii tego miasta, różnorodnych świętach i ciekawostkach, o swojej pracy. W końcu wręczył każdemu upominki. Odwiedziliśmy również kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie oraz księdza Tomasza Chciałowskiego, któremu mieliśmy okazję podziękować za wspaniały wyjazd.

Życzymy naszym dobroczyńcom wszelkiej pomyślności w życiu i powodzenia w realizacji planów.

Tomas Silickas i Kamila Wołodkowicz