2023-12-29

POMOC FINANSOWA „WSPÓLNOTY POLSKIEJ“ DLA GIMNAZJUM

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w roku bieżącym w ramach  rozstrzygniętego przez  Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego  konkursu „Wspieranie edukacji polonijnej i polskiej poza granicami Polski 2023”  przyznała dotację  dla Gimnazjum im. św. Bosko w Jałówce  na realizację  projektu „Wyposażenie w nagłośnienie mobilne Gimnazjum św. Jana Bosko w Jałówce”.

W dniu 20 września 2023 r. między Gimnazjum a Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” została podpisana umowa, na mocy której Gimnazjum otrzymało kwotę ponad 25 tysięcy złotych. Przez gimnazjum został złożony wniosek w obszarze „Edukacja.  Utrzymanie i funkcjonowanie szkół i przedszkoli polonijnych i polskich za granicą“. Przedsięwzięcie nosiło nazwę: „Wsparcie funkcjonowania szkół polskojęzycznych i ośrodków nauczania języka polskiego na Litwie i w Gruzji“.

W ramach projektu został zakupiony sprzęt nagłaśniający wysokiej jakości, niezbędny do przeprowadzenia różnych szkolnych wydarzeń. Przekazana kwota pozwoliła nabyć zestaw dopasowanych do siebie 5 pozycji, które dodatnio wpłyną na poziom organizowanych w gimnazjum imprez. Nabyto między innymi  aktywny subwoofer (głośnik niskotonowy). Jest to idealny dodatek do kolumn średnio-wysokotonowych z serii Linear 3, posiadający solidną obudowę i wysoką moc. Drugą pozycją są dwie aktywne szerokopasmowe kolumny HK AUDIO L3 112 FA z potężnym wzmacniaczem. Kolumny nadają się do szerokiego zakresu zastosowań i posiadają najwyższą wydajność oraz łatwość obsługi w każdej sytuacji. Poza tym zakupiony został zdalnie sterowany przedwzmacniacz mikrofonowy BEHRINGER DIGITAL SNAKE S16.  To urządzenie wysokiej jakości o wytrzymałej konstrukcji zapewniającej długotrwałe użytkowanie. Całość uzupełnia profesjonalny kabel sieciowy Cat 5e na bębnie o długości 50 m oraz zestaw dwóch statywów kolumnowych ściennych do głośników.

Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce od 1.09.2017 posiada pełnowymiarową krytą salę sportową, a od 2015 roku –  otwarte boiska. Placówka prezentuje wysoki poziom sportowy np. w siatkówce, zajmując czołowe miejsca w rankingu wszystkich szkół Litwy, a także w rankingu szkół salezjańskich na świecie (w siatkówce I miejsce w 2018 r.). W gimnazjum gościmy szkoły z całej Litwy, zawody nagrywała telewizja litewska. Brakowało jednak odpowiedniego (mocniejszego) szkolnego nagłośnienia, co utrudniało prowadzenie zawodów, ogłoszenie wyników, przedstawienie programu artystycznego. Dlatego jednym z ważniejszych zadań gimnazjum było pozyskanie dotacji na kupno bardziej jakościowego sprzętu, aby można było odpowiednio nagłośnić salę sportową.

Szkoła posiadała sprzęt nagłaśniający, który jednak nie odpowiadał wymogom technicznym. To utrudniało prowadzenie nie tylko sportowych, ale różnego rodzaju imprez dla lokalnej i szkolnej społeczności: Dnia Rodziny, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Pracownika i innych.  Zakupienie ufundowanego przez „Wspólnotę Polską” sprzętu pozwoli odbyć się od początku 2024 roku wydarzeniom, na które można będzie zaprosić większą ilość uczestników i gości. Nabycie i zainstalowanie w auli sportowej 5 pozycji poprawi jakość prowadzenia świąt i uroczystości.

Wyrażamy ogromną  wdzięczność Fundacji i zapewniamy, że zakupione pozycje staną się przyczyną atrakcyjności naszej placówki, gdyż stanie się ogniskiem polskiej kultury i będzie mogła zaprosić okolicznych mieszkańców na sportowe, kulturalne i religijne wydarzenia.

Dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022”