2015-04-09

Polskie Dni Nauki

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego dla Polaków mieszkających na Litwie

Program skierowany jest do Polaków mieszkających na Litwie. Podstawowym celem projektu jest promocja wiedzy o Polsce, polskiej kultury i historii, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą polską nauką. Cel ten będzie realizowany poprzez organizację Dni Nauki w szkołach z polskim językiem nauczania  oraz ośrodkach polonijnych (Domy Polskie, stowarzyszenia).

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego od lat aktywnie działa na rzecz popularyzacji nauki. Już od 2004 roku na uczelni organizowane były Dni Nauki, od 2010 roku w zmienionej formule jako Bydgoski Festiwal Nauki (www.festiwal.ukw.edu.pl/). Impreza adresowana jest do wszystkich osób ciekawych zjawisk otaczającego nas świata.

Polskie Dni Nauki, podobnie jak Festiwal, to impreza popularnonaukowa, zorganizowana według siedmiu głównych ścieżek tematycznych:

• Ścieżka humanistyczna
  • Ścieżka przyrodnicza
  • Ścieżka społeczna
  • Ścieżka nauk ścisłych
  • Ścieżka techniczna
  • Ścieżka artystyczna
  • Ścieżka nauk o zdrowiu

Zajęcia zostaną przeprowadzone w formie warsztatów i  interaktywnych prezentacji, które umożliwią uczestnikom czynny udział w zajęciach. Impreza z racji swojego głównego celu, zostanie poszerzona o polski pierwiastek. Zajęcia przybliżą Polakom zarówno historyczne, jak i współczesne osiągnięcia polskiej nauki, sylwetki polskich odkrywców, pisarzy i postaci historycznych. Dodatkowo, Dni Nauki zostaną poszerzone o Ścieżkę regionalną, dedykowaną promocji województwa kujawsko-pomorskiego (kultura, kulinaria, tradycja, ciekawe miejsca).

Polskie Dni Nauki to zajęcia zarówno dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym,  jak i dla ich rodziców oraz dziadków, dlatego chcielibyśmy przeprowadzić je zarówno w szkołach, jak i ośrodkach polonijnych.

Odbycie się imprezy uzależnione jest od przyznania dotacji z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach „Planu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.” Instytucje biorące udział w projekcie nie będą ponosić żadnych opłat z tytułu uczestnictwa.