2015-05-22

„ŚLADAMI TADEUSZA KONWICKIEGO”

7 stycznia 2015 r. ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Konwickiego, wybitnego pisarza rodem z Wileńszczyzny. Oddając hołd naszemu Rodakowi, uczniowie 10 klasy przystąpili do realizacji projektu „Śladami Tadeusza Konwickiego”.

Na początku dziesięcioklasiści przypomnieli życiorys pisarza i wcześniej przerabiane utwory: „Bohiń”, „Wschody i zachody księżyca”. Następnie uczniowie przeczytali powieść „Kronika wypadków miłosnych” oraz obejrzeli jej ekranizację.

22 maja odbyła się wycieczka do Kolonii Wileńskiej, miejscowości, gdzie upłynęły lata dzieciństwa i młodości Tadeusza Konwickiego. Po miejscach związanych z pisarzem oprowadzała nas pani Mirosława Naganowicz, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Kolonii Wileńskiej. Spacerując po okolicy zobaczyliśmy cmentarz, na którym spoczywają opiekunowie pisarza i bohaterzy Armii Krajowej oraz kościół, w którym przez kilka lat służył jako ministrant. U podnóża Kolonii Górnej tuż przy torach kolejowych obejrzeliśmy dom, w którym mieszkał.

Następnie udaliśmy się na dłuższy spacer na Belmont przez most nad wartką Wilenką, nad młyn, do tajemniczej Puszkarni, urwiska… Wielokrotnie zatrzymywaliśmy się i pani Mirosława czytała nam fragmenty jego utworów, opisujące właśnie te miejsca.

Zakończeniem projektu ma być przedstawienie wykonanych prac.

Uczniowie 10 klasy