2018-11-16

TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

W dniach 8-16 listopada w naszym gimnazjum odbyły się obchody 100-lecia Niepodległości Polski oraz Tydzień Języka Polskiego. Oprócz uroczystej akademii uczniowie mieli w ciagu całego tygodnia różnorodne zajęcia, w czasie których pogłębili swoje wiadomości o języku, literaturze i kulturze Polski.

9 listopada zaś przedstawiciele naszej szkoły wzięli  udział w imprezie rejonowej w Gimnazjum im. księdza J. Obrembskiego w Mejszagole. Inna grupa wzięła  udział w Polonijnym Biegu Niepodległościowym w Nowej Wilejce. Dariusz Olechnowicz zdobył 3 miejsce.

We wtorek odyło się podsumowanie projektu „Znam Polskę. 100 pytań-100 odpowiedzi”. W projekcie brali udział uczniowie IG – IIG oraz 6 klasy. Uczestnicy przyszykowali ciekawe prezentacje lub plakaty na różne tematy, związane z historią, geografią, sztuką lub sportem Polski. Najciekawsze prace zostały zaprezentowane na gablotach. W auli szkolnej zamieszczona również została wystawa rysunków „Polska Niepodległa”.

13 listopada uczniowie trzech gimnazjalnych klas obejrzeli film „Quo vadis”, nakręcony na podstawie największego dzieła naszego Noblisty. Odbyło się też zajęcie „Śpiewamy piosenki wojskowe i patriotyczne”.

15 listopada mieliśmy zaszczyt być na uroczystej akademii z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, gdzie miał miejsce konkurs „Kilka pytań o Święto Niepodległości. Sprawdź, na ile wiesz!”. Nasze 2 uczennice – Emilia Zadranowicz i Dorota Bielawska – zostały laureatkami.

W ramach Tygodnia Języka Polskiego odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia“.  Fragmenty powieści przeczytane zostały przez dyrektora gimnazjum, nauczycieli, uczniów.

Do obchodów Niepodległosci aktywnie włączyli się również uczniowie klas początkowych. Dzieci własnoręczne wykonały biało-czerwone kokardki, okolicznościowe gazetki i przepiękną gablotę. Wszyscy razem śpiewali piosenkę „Co to jest niepodległość?“ i oglądali film patriotyczny.

16 listopada uczniowie wybrali  się z wizytą do Borejkowszczyzny, by odwiedzić dworek Władysława Syrokomli-dawnego poety polskiego i tłumacza epoki romantyzmu. Tam można było nie tylko zapoznać się z jego życiem i twórczością,  ale też uczestniczyć w zajęciach  pisania gęsim piórem i stalówką.

Obchody 100-lecia Niepodległości Polski stały się dla nas szczególnym i niezapomnianym wydarzeniem, wspaniałą i żywą lekcją patriotyzmu.  Pozwoliły też zrozumieć słowa Karola Wojtyły, który nazwał język dachem domu, dającym poczucie bezpieczeństwa i tożsamości.