2022-12-05

UCZNIOWIE Z JAŁÓWKI ŚLADAMI ADAMA MICKIEWICZA

W listopadowy, nieco już chłodny dzień, uczniowie Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce wyruszyli do Wilna, by z bliska przyjrzeć się miejscom, związanym z życiem i twórczością Adama Mickiewicza.

W ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego uczniowie klas I G i II G wzięli udział w projekcie „Śladami Adama Mickiewicza”. Jednym z jego etapów była wycieczka edukacyjna po Wilnie. W jej trakcie 26-osobowa grupa zwiedziła kilka obiektów, świadczących o pobycie Wieszcza w naszym pięknym mieście.

Pierwszym obiektem był pomnik Poety, znajdujący się w pobliżu kościoła bernardynów. Od niego swe opowiadanie zaczęła p. Alicja Dacewicz, nauczyciel metodyk muzyki. Pani Alicja już niejednokrotnie prowadziła takie wycieczki, nie tylko zapoznając z życiem słynnych osobistości, ale również z zabytkami Starówki wileńskiej, ich stylem i historią, często owianą w legendy.

Po obejrzeniu płyt, przedstawiających sceny z ,,Dziadów III cz”, grupa ruszyła w kierunku zaułka Literackiego, po drodze zatrzymując się przy kościele św. Michała. Uczniowie powoli przesuwali się zaułkiem, oglądając wmurowane w ściany różne dzieła artystów, upamiętniające literatów, tłumaczy i inne osoby powiązane z literaturą litewską. Przy bramie domu pod numerem 5 uczniowie zatrzymali się przy tablicy. Tu mieszkał poeta i tutaj właśnie w nocy z 22 na 23 października 1823 roku został aresztowany.

Potem z kolei było dłuższe zwiedzanie Uniwersytetu Wileńskiego, miejsca studiów autora „Ballad i romansów”. P. Alicja opowiedziała o założonym tutaj Towarzystwie Filomatów, o przyjaciołach i profesorach przyszłego poety.

Kolejno spacerując po mieście uczniowie zapoznali się z innymi obiektami. Wycieczka zakończyła się przy klasztorze bazylianów. Wysłuchawszy trudnej historii kościoła Świętej Trójcy, grupa udała się pod mały domek- atrapę celi Konrada, gdzie pół roku był więziony poeta.

Lekcję poza murami gimnazjum uczniowie uznali za znacznie atrakcyjniejszą niż tradycyjną szkolną. Zrobione w czasie spaceru zdjęcia gimnazjaliści wykorzystają do wykonania prezentacji i zorganizowania konkursu na temat Roku Romantyzmu.

Edwin Zabeło, ucz. I G klasy